Dzień Delty 2022

To wydarzenie się zakończyło

W imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu serdecznie zapraszamy uczennice i uczniów do udziału w „Dniu Delty”. To już szósta edycja tego wydarzenia na WMI UAM. ,,Dzień Delty” odbędzie się 20 maja 2022 roku na naszym Wydziale w godzinach 10:30 – 16:00.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma ,,Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady skierowane są do uczennic i uczniów szkół podstawowych (kl. 7-8) oraz szkół średnich.

Program wydarzenia

  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Łukasz Rajkowski Plotki, ploteczki, plotunie M L
11:30-12:15 Michał Miśkiewicz Pułapki nawigacji, albo jak się nie zgubić w polu wektorowym M L
przerwa
13:00-13:45 Łukasz Rajkowski Punkty, proste i Dobble M  7-8/L
14:00-14:45 Michał Miśkiewicz Gra w sumo M L
15:00-16:00 wszyscy prelegenci Sesja Q&A M, A, F 7-8/L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Szymon Charzyński Proca grawitacyjna F 7-8/L
11:30-12:15 Agnieszka Chudek Wodne zagadki F 7-8/L
przerwa
13:00-13:45 Szymon Charzyński Gdzie jest elektron? F  L
14:00-14:45 Agnieszka Chudek Jak działa lodówka? F 7-8/L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Anna Durkalec Planety pozasłoneczne A  
11:30-12:15 Szymon Charzyński Co to jest promieniowanie grawitacyjne? F 7-8/L
przerwa
13:00-13:45 Anna Durkalec Histora Wszechświata A  

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka
  Prowadzący Temat Kategoria Poziom
10:30-11:15 Piotr Kaźmierczak Budujemy czujnik zmierzchu F 7-8/L
11:30-12:15 Piotr Kaźmierczak Budujemy czujnik zmierzchu F 7-8/L
przerwa
13:00-13:45 Piotr Kaźmierczak Konkurs budowy mostów z pomocą długopisów 3D F 7-8/L
14:00-14:45 Piotr Kaźmierczak Konkurs budowy mostów z pomocą długopisów 3D F 7-8/L

 

Legenda:
7-8 – klasy 7 i 8 SP
L – liceum
M – matematyka
A – astrofizyka
F – fizyka

Proca grawitacyjna

Szymon Charzyński

Żaden ze zbudowanych do tej pory przez człowieka pojazdów kosmicznych nie był w stanie za pomocą własnych silników nadać sobie energii wystarczającej do ucieczki od Słońca. Wiadomo jednak, że kilka wysłanych z Ziemi sond opuściło Układ Słoneczny na dobre – przyciąganie Słońca nigdy ich już nie zawróci. Jak im się to zatem udało?

Gdzie jest elektron?

Szymon Charzyński

Atomy, elektrony, fotony i inne cząsteczki zachowują się w sposób całkowicie odmienny od obiektów makroskopowych z którymi mamy do czynienia na codzień. Dlatego nasza intuicja czasami całkowicie zawodzi, kiedy próbujemy zrozumieć mechanikę kwantową, czyli prawa rządzące mikroświatem. W pewnych sytuacjach odpowiadając na pytanie „gdzie jest elektron”, wybieramy pomiędzy odpowiedziami „jego położenie jest nieokreślone” a „jest w wielu miejscach jednocześnie”. O tym jak rozumieć te pozorne paradoksy opowiem w referacie.

Wodne zagadki

Agnieszka Chudek

Podczas zajęć rozwiążemy kilka nieoczywistych zagadek związanych z wodą. Kilka z nich odbędzie się w formie eksperymentu.

Jak działa lodówka?

Agnieszka Chudek

Ile wiemy wszystko o urządzeniu, z którego korzystamy kilka razy w ciągu dnia? Co się stanie z temperaturą w pomieszczeniu, gdy zostawimy w nim otwartą lodówkę? Kiedy lodówka zużywa najwięcej prądu? Ile zaoszczędzimy rezygnując z ciągłej pracy lodówki? Po tych zajęciach lodówka nie będzie miała przed nami żadnych tajemnic!

Plotki, ploteczki, plotunie

Łukasz Rajkowski

Opowiem o pewnej wdzięcznej zagadce kombinatorycznej dotyczącej plotkowania. W skrócie, zastanowimy się jak plotkarze powinni plotkować by się jak najmniej nagadać, a dowiedzieć się jak najwięcej.

Punkty, proste i Dobble

Łukasz Rajkowski

Na każdej z 55 kart popularnej gry Dobble znajduje się 7 obrazków, ponadto każde dwie karty mają dokładnie jeden obrazek wspólny. Gracze muszą szybko odnajdywać ów wspólny obrazek. Na zajęciach dowiemy się, co gra Dobble ma wspólnego z geometrią i jak tę wiedzę wykorzystać do sprawnego zaplanowywania własnej talii kart.

Pułapki nawigacji, albo jak się nie zgubić w polu wektorowym

Michał Miśkiewicz

Zaczniemy od zagadki. Pewien niedźwiedź przeszedł 300 km na południe, następnie taki sam dystans na zachód i wreszcie na północ, docierając w ten sposób do punktu startowego. Skąd wyruszył? Przeprowadzony na żywo quiz złożony z podobnych geograficznych zagadek poprowadzi słuchaczy do geometrycznego sedna problemu. Przekonamy się przy okazji, czym są i jak działają pola wektorowe oraz ich potoki.

Gra w sumo

Michał Miśkiewicz

Matematyczna wersja zabawy w przeciąganie liny odbywa się w turach: w każdej kolejce jedna z drużyn (wybrana losowo) przeciąga nieznacznie linę na swoją stronę. W dwuwymiarowym wariancie tej gry lepszą analogią jest sumo, gdyż gracze mają więcej kierunków ruchu do wyboru niż tylko lewo-prawo. Przeanalizujemy optymalne strategie graczy i spróbujemy opisać przewidywany wynik gry. Okazuje się, że droga ta prowadzi do uroczych zakątków współczesnej matematyki.

Planety pozasłoneczne

Anna Durkalec

Na dzień dzisiejszy potwierdzono odkrycie 5009 planet spoza naszego Układu słonecznego. Ponad 180 z nich to planety podobne do Ziemi. Jakimi metodami je odkrywamy i badamy? Skąd wiemy jak wyglądają? Czy istnieje szansa, że na którejś z nich rozwinęło się życie podobne do tego na Ziemi?

Historia Wszechświata

Anna Durkalec

Szacuje się że Wszechświat liczy sobie 13,7 miliarda lat. Powstał on w czasie Wielkiego Wybuchu i od tego czasu nieustannie się zmienia. Jaka jest historia Wszechświata? Jak powstał oraz jaki będzie jego los w odległej przyszłości? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w czasie wykładu.

Budujemy czujnik zmierzchu

Piotr Kaźmierczak

Zajęcie z elektroniki, mające na celu wprowadzenie w podstawy budowania układów na płytkach stykowych. Końcowym efektem będzie czujnik zmierzchu, który samodzielnie będzie reagował na różnicę w oświetleniu zewnętrznym zapalając bądź gasząc dodatkowe oświetlenie w postaci diody LED.

Konkurs budowy mostów z pomocą długopisów 3D

Piotr Kaźmierczak

Zajęcia, w czasie których uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, które będą rywalizować w konkursie na najdłuższy most. Do dyspozycji będzie jedynie długopis 3D, wyobraźnia i spryt przy pomysłach na projekt mostu.

Co to jest promieniowanie

Szymon Charzyński

W 2015 roku po raz pierwszy w historii bezpośrednio zarejestrowano promieniowanie grawitacyjne. Czym różni się ono od innych rodzajów promieniowania? Jak się rejestruje fale grawitacyjne i co jest ich źródłem? Odpowiemy na te i inne pytania, a także zastanowimy się co to jest zakrzywienie czasoprzestrzeni i czego możemy dowiedzieć sie o Wszechświecie analizując rejestrowane w detektorach promieniowanie grawitacyjne.

Agnieszka Chudek – nauczycielka fizyki. Uwielbia zagadki! W pracy i w czasie wolnym stara się zarażać młodzież (i nie tylko) pasją do nauki i łamigłówek. Prowadzi obozy fizyczno – fizyczne.

Łukasz Rajkowski – matematyk, asystent na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredaktor Gazetki Olimpiady Matematycznej „Kwadrat”. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Delta.

Michał Miśkiewicz – matematyk, zajmuje się zagadnieniami na styku geometrii i analizy matematycznej. Najbardziej interesują go osobliwości – konfiguracje geometryczne, do opisu których standardowy język geometrii się nie nadaje, ale na ratunek przychodzi analiza matematyczna.

Anna Durkalec – astrofizyk, adiunkt w Zakładzie Astrofizyki NCBJ, specjalistka w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej. Zajmuje się badaniami odległych galaktyk oraz struktur, jakie te galaktyki tworzą we Wszechświecie, oraz wszystkim tym, co we wszechświecie dziwne i niezrozumiane. Redaktor działu astronomii miesięcznika Delta.

Piotr Kaźmierczak – fizyk „doświadczalnik”, doktorant, koordynator pracowni Makerspace@UW, praktykujący wielbiciel popularyzacji nauki, nie tylko wśród dużych ludzi, ale również tych mniejszych.

Szymon Charzyński – wykładowca na Wydziale Fizyki UW. Zajmuje się fizyką matematyczną, ostatnio głównie falami grawitacyjnymi i teorią względności. Redaktor naczelny miesięcznika Delta.

Szczegóły

20 maja 2022 09:00
20 maja 2022 16:00